Power up your outdoor adventures with the RATO 2.5kW R2500iS Inverter Generator. Designed for the Aussie great outdoors, this robust yet portable gennie delivers a reliable 2,300 watts of continuous power, making it perfect for camping, caravanning, or your motorhome and 4WD trips. Its quiet 122cc 4-stroke OHV engine runs for up to 5 hours on a half load, ensuring you have power when you need it most. Stay connected with two built-in USB ports, and benefit from easy maintenance access. Need more grunt? The parallel-in function allows you to link two units for extra power. Lightweight and featuring a spark arrestor for safety, the R2500iS is backed by a 2-year/500-hour domestic warranty, giving you peace of mind on every journey.
Features
- 4 stroke OHV engine – 122cc
- Easy access maintenance door
- 50Hz
- Lightweight and low noise level
- 2 x built in USB ports
- Spark arrestor
| Model # | R2500iS |
| UPC | 9337168001374 |
| Brand | RATO |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
| Type | Generator |
| Weight | 25 kg |
| Max Power | 2.5 kW |
| Fuel Tank Capacity | 4.5 L |
| Rated Power | 2.3 kW |
| Dimensions | 520 x 320 x 460 mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years / 500 Hours Warranty |
| Rated Voltage | 240V |
| Full Load Continuous Running Time | 3 hours |
| 1/2 Load Continuous Running Time | 5 hours |
| Noise (7m) | 67dB |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
