Power up your adventures with the RATO 3.3kW Inverter Generator, the R3100iE, your reliable companion from The Grit. This slimline, lightweight, and whisper-quiet unit is engineered to effortlessly run everything from your portable camping fridge and lights to your caravan's air conditioning during those long Australian summers. Boasting a robust 3000-watt rated output from its efficient 185cc 4-stroke OHV engine, it delivers up to 7 hours of continuous power at half load, intelligently managed by its Eco throttle function. Enjoy the convenience of electronic starting, dual 15-amp outlets, and two built-in USB ports. For even more grunt, the R3100iE features a parallel function, allowing you to link two units for increased power. With a clear fuel gauge and an easy-access maintenance door, you're set for hassle-free operation wherever your journey takes you.
Features
- 4 stroke OHV engine – 185cc
- Spark arrestor
- Eco throttle function
- Auto decompressor
- Fuel gauge
- Brushless alternator
- 2 x built in USB ports
- Independent fuel tap
- Electric start operation
- DC output capability
- Easy access maintenance door
- 2x 15-amp outlets
- Lightweight and low noise level / noise insulator
| Model # | R3100iE |
| Brand | RATO |
| Shipping Weight | 29.5000kg |
| Type | Generator |
| Weight | 29.5 kg |
| Bore x Stroke | 70 x 48mm |
| Max Power | 3.3 kW |
| Fuel Tank Capacity | 4.2 L |
| Displacement | 185cc |
| Rated Power | 3.0 kW |
| Dimensions | 560 x 360 x 515 mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years / 500 Hours Warranty |
| Rated Voltage | 230v |
| Rated Frequency | 50Hz |
| DC Output | 12v / 8.3A |
| Full Load Continuous Running Time | 4.5 hours |
| 1/2 Load Continuous Running Time | 7 hours |
| Noise (7m) | 58dB |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
