Introducing the RATO 5.5kW Inverter Generator, R6000iE, a robust and remarkably quiet power solution. Engineered for reliability, this fully enclosed unit delivers a steady 5,000 watts of rated power (5.5kW peak), making it ideal for backup during power outages or powering mobile businesses like food trucks and coffee vans. Its advanced 4-stroke OHV 292cc engine operates at a whisper-quiet 65dB for up to 6 hours on a full load, thanks to its efficient Eco throttle function. Convenience is key with an electric push-button start, smart circuit protection, three 15 amp outlets and two built-in USB ports. Designed for effortless movement, it features integrated wheels and a folding handle, alongside a clear fuel gauge, independent fuel tap and low engine oil alarm for peace of mind. Backed by a 2-year/500-hour domestic warranty, the R6000iE is your dependable power partner.
Features
- 4 stroke OHV engine – 292cc
- 1 x 32-amp IP66 plug
- 15-amp IP66 plugs
- 1 x RCD
- 2 X USB outlets
- Hour meter
- 20 litre tank
- Push button start
- Wheels and handle for easy movement
| Model # | R6000iD-3 |
| Brand | RATO |
| Shipping Weight | 50.0000kg |
| Type | Generator |
| Bore x Stroke | 80 x 58mm |
| Max Power | 5.5kw |
| Fuel Tank Capacity | 19 Litres |
| Displacement | 292cc |
| Rated Power | 5.0kW |
| Net Weight | 65kg |
| Rated Voltage | 230v |
| Rated Frequency | 50Hz |
| DC Output | 5v /8.3A 1-2 |
| Full Load Continuous Running Time | 6 hours |
| 1/2 Load Continuous Running Time | 12 hours |
| Noise (7m) | 63.4dB |
| Dimensions (l X W X H Mm) | 745.5 X 635 X 605 |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
