The RATO 7HP 4-Stroke 2-inch High Pressure Pump, model RT50YB50-3.8Q, is your ultimate solution for demanding water transfer and spraying tasks. Powered by a robust 7hp 4-stroke OHV engine, it delivers an impressive 500 litres per minute, effortlessly handling irrigation, orchard water supplies, heavy-duty cleaning, fire fighting, and long-distance high-pressure water delivery. Its transistorised ignition ensures reliable starts, while a cast iron cylinder liner guarantees consistent performance and durability. A rugged full frame provides vital protection, and its unique design allows both efficient water displacement and high-pressure spraying with appropriate attachments. Backed by a 2-year/500-hour domestic warranty, this pump offers reliable performance for The Grit's toughest customers.
Features
- 7hp 4 stroke OHV engine
- Delivers 500L/min
- Transistorised ignition for reliable starting
- Cast iron cylinder liner ensures consistent performance and durability
- Rugged full frame protection
- Higher pressure pump that displaces water like normal pumps but also has the ability to spray water with the correct attachments
| Model # | RT50YB50-3.8Q |
| UPC | 6933027213426 |
| Brand | RATO |
| Shipping Weight | 29.5000kg |
| Type | High Pressure Pump |
| Weight | 29.5 kg |
| Bore x Stroke | 70 x 55mm |
| Compression Ratio | 9:1 |
| Suction Head Lift | 7m |
| Total Head Lift | 50m |
| Discharge Capacity | 30m3/h / 500 litres per minute |
| Displacement | 212ml |
| Dimensions | 500 x 395 x 446 mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years / 500 Hours Warranty |
| Net Power | 4.4kW / 3600rpm |
| Fuel Consumption | ≤395(g/kw-h) |
| Net Torque | 12N.m / 2500rpm |
| Pump Set | 2" high lift pump |
| Suction Port Diameter | 50mm (2") |
| Discharge Port Diameter | 1 x 1.5" / 2 x 1" |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
