A professional 16 inch bar featuring a .325 inch pitch and premium sprocket tip. Designed for optimal performance on small-to-mid mount saws.
Compatibility: Suits Jonsered 45, 49, 50, 51, 370, 380, 410, 420, 450, 490, 510, 520, 535, 590, 2014, 2015, 2016, 2036, 2040, 2041, 2045, 2050, 2051, 2054, 2141, 2145, 2149, 2150, 2152, 2153, 2156, 2159, 2234, 2240, 2245.
Compatibility: Suits Jonsered 45, 49, 50, 51, 370, 380, 410, 420, 450, 490, 510, 520, 535, 590, 2014, 2015, 2016, 2036, 2040, 2041, 2045, 2050, 2051, 2054, 2141, 2145, 2149, 2150, 2152, 2153, 2156, 2159, 2234, 2240, 2245.
| Model # | 368SR2 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Sprocket Nose |
| Bar Length | 16" |
| Gauge | .058" |
| Pitch | .325" |
| Oregon Mount | K095 |
| Mount Pattern | UH/01W/K095/A095 |
| To Suit Brands | Jonsered |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
