A professional 16 inch sprocket tip bar designed for Stihl saws. Offers exceptional durability and smooth cutting for professional users.
Compatibility: Suits Stihl models 030, 031, 032, 034, 036, 038, 041, 044, 046, 056, 064, 066, 088, MS290, MS310, MS361, MS390, MS440, MS460, MS640, MS650, and MS660.
Compatibility: Suits Stihl models 030, 031, 032, 034, 036, 038, 041, 044, 046, 056, 064, 066, 088, MS290, MS310, MS361, MS390, MS440, MS460, MS640, MS650, and MS660.
| Model # | 206FV4 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Sprocket Nose |
| Bar Length | 16" |
| Gauge | .063" |
| Pitch | 3/8" |
| Oregon Mount | D025 |
| Mount Pattern | SN/31/D025 |
| To Suit Brands | Stihl |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
