A compact and highly durable professional chainsaw bar. The premium sprocket tip ensures smooth chain travel and high cutting efficiency for residential maintenance and professional tree care.
Compatibility: Suits professional saws requiring a 16" .325" pitch and .063" gauge setup.
Compatibility: Suits professional saws requiring a 16" .325" pitch and .063" gauge setup.
| Model # | 206SR2 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Sprocket Nose |
| Bar Length | 16" |
| Gauge | .063" |
| Pitch | .325" |
| Oregon Mount | D025 |
| Mount Pattern | SN/31/D025 |
| To Suit Brands | Stihl |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
