High-quality 16 inch professional bar for Husqvarna saws. The premium sprocket tip design reduces heat and ensures efficient cutting.
Compatibility: Suits Husqvarna 61, 162, 181, 266, 268, 272, 281, 285, 288, 365, 371, 372XP, 385, 390, 394XP, 395XP, 576, 1100, 2100, 3120; Jonsered 625, 630, 670, 2065, 2071, 2077, 2083, 2094, 2095, 2165, 2171, 2186, 2188.
Compatibility: Suits Husqvarna 61, 162, 181, 266, 268, 272, 281, 285, 288, 365, 371, 372XP, 385, 390, 394XP, 395XP, 576, 1100, 2100, 3120; Jonsered 625, 630, 670, 2065, 2071, 2077, 2083, 2094, 2095, 2165, 2171, 2186, 2188.
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Sprocket Nose |
| Bar Length | 16" |
| Gauge | .058" |
| Pitch | 3/8" |
| Oregon Mount | D009 |
| Mount Pattern | HV/17/D009 |
| To Suit Brands | Husqvarna, Jonsered |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
