A 20 inch professional bar featuring a premium sprocket tip. Engineered for high performance on smaller mount professional saws requiring 3/8 inch pitch.
Compatibility: Suits Jonsered 45, 49, 50, 51, 370, 380, 410, 420, 450, 490, 510, 520, 535, 590, 2014, 2015, 2016, 2036, 2040, 2041, 2045, 2050, 2051, 2054, 2141, 2145, 2149, 2150, 2152, 2153, 2156, 2159, 2234, 2240, 2245.
Compatibility: Suits Jonsered 45, 49, 50, 51, 370, 380, 410, 420, 450, 490, 510, 520, 535, 590, 2014, 2015, 2016, 2036, 2040, 2041, 2045, 2050, 2051, 2054, 2141, 2145, 2149, 2150, 2152, 2153, 2156, 2159, 2234, 2240, 2245.
| Model # | 381FV4 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Sprocket Nose |
| Bar Length | 20" |
| Gauge | .058" |
| Pitch | 3/8" |
| Oregon Mount | K095 |
| Mount Pattern | UH/01W/K095/A095 |
| To Suit Brands | Jonsered |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
