Professional hard nose chainsaw bar designed for extreme durability. The solid nose construction is perfect for felling in sandy or abrasive conditions where a sprocket nose would be prone to damage.
Compatibility: Suits saws requiring the E099 mount; compatible with 3/8" or .404" pitch chains.
Compatibility: Suits saws requiring the E099 mount; compatible with 3/8" or .404" pitch chains.
| Model # | 215HT0 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Hard Nose |
| Bar Length | 25" |
| Gauge | .063" |
| Pitch | 3/8" - .404" |
| Oregon Mount | E099 |
| Mount Pattern | SLD/57/E099 |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
