Heavy-duty 25 inch professional chainsaw bar with a premium sprocket tip. Designed to provide reliable power transfer and smooth cutting efficiency during intensive felling and bucking tasks.
Compatibility: Suits high-powered saws requiring the Oregon E099 mount.
Compatibility: Suits high-powered saws requiring the Oregon E099 mount.
| Model # | 281PV5 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Sprocket Nose |
| Bar Length | 25" |
| Gauge | .063" |
| Pitch | .404" |
| Oregon Mount | E099 |
| Mount Pattern | SLD/57/E099 |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
