Heavy-duty 30 inch bar designed for Stihl professional saws. The sprocket nose design is optimised for smooth cutting and durability.
Compatibility: Suits Stihl models 038, 044, 046, 064, 066, MS390, MS440, MS460, MS660, and MS500i.
Compatibility: Suits Stihl models 038, 044, 046, 064, 066, MS390, MS440, MS460, MS660, and MS500i.
| Model # | 235FV4 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Sprocket Nose |
| Bar Length | 30" |
| Gauge | .063" |
| Pitch | 3/8" |
| Drive Links | 100 |
| Oregon Mount | D025 |
| Mount Pattern | SN/31/D025 |
| To Suit Brands | Stihl |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
