This professional 30 inch chainsaw bar features a high-quality sprocket tip for reduced friction. It is engineered to provide a long service life and consistent performance in demanding forestry environments.
Compatibility: Suits professional chainsaws requiring the Oregon E099 mount.
Compatibility: Suits professional chainsaws requiring the Oregon E099 mount.
| Model # | 216FV4 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Sprocket Nose |
| Bar Length | 30" |
| Gauge | .063" |
| Pitch | 3/8" |
| Oregon Mount | E099 |
| Mount Pattern | SLD/57/E099 |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
