A heavy-duty hardnose bar compatible with multiple pitches. Ideal for professionals working in dirty or difficult conditions.
Compatibility: Suits Husqvarna and other models with D009 mount.
Compatibility: Suits Husqvarna and other models with D009 mount.
| Model # | 428HT0 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Hard Nose |
| Bar Length | 20" |
| Gauge | .063" |
| Pitch | 3/8" - .404" |
| Oregon Mount | D009 |
| Mount Pattern | HV/17/D009 |
| To Suit Brands | Husqvarna |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
