A rugged hard nose bar designed for extreme cutting conditions where a sprocket tip may be prone to damage. Ideal for dirty wood and heavy felling.
Compatibility: Suits saws requiring the E099 mount.
| Model # | 228HT0 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Hard Nose |
| Bar Length | 36" |
| Gauge | .063" |
| Pitch | 3/8" - .404" |
| Oregon Mount | E099 |
| Mount Pattern | SLD/57/E099 |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
