A heavy-duty professional chainsaw bar designed for large scale timber work. Featuring a premium sprocket tip for reduced friction and enhanced longevity.
Compatibility: Suits saws requiring the E099 mount.
Compatibility: Suits saws requiring the E099 mount.
| Model # | 217PV5 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Sprocket Nose |
| Bar Length | 36" |
| Gauge | .063" |
| Pitch | .404" |
| Oregon Mount | E099 |
| Mount Pattern | SLD/57/E099 |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
