Tackle your backyard tasks with ease using the Greenworks 24V 25cm Chainsaw Kit, available now at The Grit. This powerful 4.0Ah kit offers a brilliant, petrol-free alternative for all your domestic cutting needs. Its 25cm bar delivers superb performance, making light work of felling smaller trees or trimming minor branches around your property. Designed for ultimate user-friendliness, this chainsaw is remarkably lightweight and features a simple two-button safety operation to prevent any accidental start-ups. Enjoy the freedom of getting your outdoor jobs done without disturbing your neighbours, thanks to its impressively low noise levels. The Greenworks 24V Chainsaw Kit is your go-to tool for efficient, quiet, and reliable domestic woodcutting.
In the Package
- 1x 24V 25cm (10") Cordless Chainsaw (SKU: 2000007AU)
- 1x 24V 4Ah Battery (SKU: 2926807AU)
- 1x 24V 3A Fast Charger (SKU: 2913907AU)
| Model # | 2000007AU-Kit-4 |
| Brand | Greenworks |
| Type | Chainsaw |
| Power Source | Battery |
| Weight | 2.66kg |
| Voltage | 24V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Bar Length | 25cm |
| Battery Included | Yes |
| Motor | Brushed |
| Chain Speed | 3.8m/s |
| Chain Gauge | 0.050" |
| Chain Pitch | 3/8" |
| Runtime (4.0ah) | < 20 minutes (under no load) |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
