Transform your lawn care routine with Greenworks 24V 32cm Li-Ion Lawn Mower 4.0Ah Kit, engineered for superior power and effortless performance. Say goodbye to cumbersome cords and embrace the freedom of cordless mowing, making light work of your garden tasks. This agile mower, with its efficient 32cm cutting width, is perfectly designed for exceptional manoeuvrability, allowing you to easily navigate around garden beds and obstacles for a pristine finish every time. You have the flexibility to choose between mulching, which enriches your lawn with vital nutrients, or convenient bagging for a perfectly tidy look. Its remarkably compact design not only ensures simple storage, even in smaller sheds, but also makes transportation a breeze. Experience the convenience and reliability of Greenworks, delivering a beautifully manicured lawn with minimal fuss.
In the Package
- 1x 24V 32cm Cordless Push Lawn Mower (SKU: 2509607AU)
- 1x 24V 4Ah Battery (SKU: 2926807AU)
- 1x 24V 3A Fast Charger (SKU: 2913907AU)
Warranty
4 Year Domestic Warranty on Skins and 2 Year Domestic Warranty on Batteries and Chargers
| Model # | 2509607AU-Kit-4 |
| Brand | Greenworks |
| Type | Lawn Mower |
| Power Source | Battery |
| Weight | 8.3kg |
| Voltage | 24V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Cutting Width | 32cm |
| Battery Included | Yes |
| Motor | Brushed |
| Battery Pack Capacity | 4.0Ah |
| Mulching | Yes |
| Collector Volume | 30L |
| Foldable Handlebar | Yes |
| Runtime (4.0ah) | < 28 minutes or 300m2 (under no load) |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
