Unleash serious cleaning power with the Greenworks 60V Dual Port Pressure Washer Kit, your ultimate solution for tackling stubborn grime around the home or worksite. Boasting an impressive 20,700 kPa, this robust unit effortlessly powers through dirt on concrete, brick, decks, vehicles, and more. Its smart-sensing TRUBRUSHLESS motor intelligently adjusts pressure and flow for optimal cleaning with the included versatile nozzle tips. Experience true portability with the self-primed siphon hose, drawing water from any fresh source – no mains connection required. Manoeuvre with ease thanks to the 7.6-metre kink-resistant hose and durable 25 cm never-flat wheels; integrated storage keeps everything at your fingertips. This comprehensive kit includes a 4.0 Ah and a 5.0 Ah battery, plus a 6 A fast charger, ensuring you’re always ready to go. Designed for vertical storage, it saves valuable shed space, making powerful cleaning accessible and convenient.
In the Package
- 1x 60V Dual Port Pressure Washer (SKU: 5121507AU)
- 1x 60V 4Ah Battery (SKU: 2935807AU)
- 1x 60V 5Ah Battery
- 1x 60V 6A Fast Charger (SKU: 2936107AU)
| Model # | 5121502AU |
| Brand | Greenworks |
| Type | Pressure Washer |
| Power Source | Battery |
| Voltage | 60V |
| Hose Length | 7.6m |
| Battery Included | Yes |
| Max. Pressure | 3000PSI |
| Motor | Brushless, 1800 W |
| Rated Pressure | 2900 PSI |
| Rated Water Flow | 4.5 Litres per Minute |
| Max. Water Flow | 7 Litres per Minute |
| Weight (skin Only) | 29 kg |
| Name | Greenworks 60V 3000psi Dual Port Pressure Washer 9.0Ah Battery Kit |
| Name | 5121502AU |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
