Conquer your large lawn with ease using the Greenworks 60V 107cm Pro Ride-On Lawnmower, available now at The Grit. This tough, compact, and reliable machine makes light work of extensive areas, offering superb manoeuvrability with precise steering wheel control. Powered by six state-of-the-art, removable 60V 8.0Ah lithium-ion batteries, it delivers robust performance without the noise, fumes, or hassles of petrol. The included three 10A dual port chargers ensure a full charge in just 60 minutes, and these versatile batteries are fully compatible across the entire Greenworks 60V range. Mow up to 0.8 hectares at speeds of up to 12.8 km/h, enjoying a tight turning radius and significantly lower decibels and emissions. Experience the future of efficient, eco-friendly lawn care.
| Model # | 7400707AU |
| Brand | Greenworks |
| Type | Lawn Mower |
| Runtime | Up to 2 acres (with 6 x 8.0Ah batteries) |
| Compatible With Full 60v Range | Yes |
| Replacable Batteries | Yes |
| Forward Speed | 12.8km/h |
| Noise Rating | 84dB |
| Rear Tyre | 20x10x8 |
| Front Tyre | 15x6x6 |
| Max. Cutting Height | 4.5" |
| Min. Cutting Height | 1.5" |
| Width (with Side Discharge) | 50" |
| Cutting Deck | 42" |
| Connectivity | 4G / App connected |
| Cutting Speed | 17,000 FPM Constant |
| Charging Time | 60 minutes (with 3 x 10A dual port chargers included) |
| Battery Included | No |
| Height | 52.5" |
| Reverse Speed | 4.8km/h |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Voltage | 60V |
| Length | 74.4" |
| Weight | 206kg |
| Power Source | Battery |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
