Revolutionise your lawn care with the Greenworks 60V 76 cm Ride-On Lawn Mower, now available at The Grit. This powerful battery-powered mini ride-on mower delivers petrol-like performance, effortlessly tackling your property without the noise, fumes, or maintenance. Its compact design means it glides through standard 900 mm garden gates, even with the included rear catcher attached. Experience rapid and efficient mowing with a cutting rate of up to 9.6 km/h and high torque CycloneCut Technology, ensuring a pristine finish every time. This versatile 3-in-1 system offers side throw, mulching, and rear catching options for ultimate flexibility. Power through up to 0.4 hectares on a single charge, thanks to the comprehensive package of two 60V 4.0Ah and two 60V 8.0Ah batteries, complemented by a 1.5kW wall charger. Embrace a cleaner, quieter, and more convenient way to maintain your property, knowing your 60V batteries are also compatible with over 45 other Greenworks tools.
In the Package
- 1x 60V 30” Mini Ride On Mower
- 2x 60V 4Ah Batteries (SKU: 2935807AU)
- 2x 60V 8Ah Batteries (SKU: 2941307AU)
- 1x 60V 10A 1.5kW Wall Charger
| Model # | 7404907AU |
| Brand | Greenworks |
| Type | Ride-On Lawn Mower |
| Cutting Deck | 30'' |
| Name | Greenworks 60V 30” Mini Ride-On Lawn Mower Kit with Rear Catcher |
| Name | 7404907AU |
| Replacable Batteries | Yes |
| National Service Network | Yes |
| Forward Speed | 9.6kmh |
| Noise Rating | 84dB |
| Max. Cutting Height | 4'' |
| Min. Cutting Height | 1.5" |
| Width (with Side Discharge) | 109cm |
| Connectivity | 4G / App connected |
| Runtime | Up to 1 Acre |
| Cutting Speed | 17,000 FPM Constant |
| Battery Included | Yes |
| Reverse Speed | 4kmh |
| Voltage | 60V |
| Length | 164.7cm |
| Power Source | Battery |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
