Tired of back-breaking garden work? The Greenworks 60V Garden Cart from The Grit is your ultimate solution for shifting firewood, mulch, or garden waste without breaking a sweat. This self-propelled, three-wheeled powerhouse takes the strain out of heavy lifting. Its variable speed rear-wheel drive effortlessly navigates challenging Australian terrain, from grassy slopes to uneven dirt paths, thanks to robust 12-inch flat-free pneumatic tyres. Tackle any job with confidence, knowing it can handle a substantial 100 kg load. When it’s time to unload, the spring-assisted lift handle makes dumping contents remarkably easy, saving your back from unnecessary strain. Get more done with less effort and reclaim your weekend.
| Model # | 7404407AU |
| Brand | Greenworks |
| Type | Garden Cart |
| Power Source | Battery |
| Weight | 37.2kg |
| Voltage | 60V |
| Reverse Speed | 2.4km/h |
| Battery Included | No |
| Max Load | 100kg |
| Wheel Size | 12" |
| Frame Material | Heavy duty steel |
| Drive System | Self-propelled |
| Drive Speed | Up to 4.2km/h highUp to 3km/h low |
| Lift Assist | Yes |
| Runtime (4.0ah) | < 190 minutes |
| Name | Greenworks 60V Self-Propelled Garden Cart |
| Name | Skin Only |
| Name | 7404407AU |
Calculate Shipping
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
