The RATO 2.0kW Inverter Generator (R2000iS-6) from The Grit is your ultimate companion for reliable, portable power. Delivering a peak of 2.0kW and a continuous 1,900 watts of pure sine wave electricity, it’s perfect for safeguarding all your sensitive electronics and accessories. Remarkably quiet and lightweight, this unit can run for up to 4.5 hours on half load, ensuring you stay powered up longer. Stay connected with two built-in USB ports and a robust 15-amp outlet. Its efficient 80cc 4-stroke OHV engine provides dependable performance, while a spark arrestor and DC breaker offer peace of mind. For those bigger jobs, a clever parallel-in function allows you to easily double your power by linking two generators. Get the job done with RATO.
Features
- 4 stroke OHV engine – 80cc
- Lightweight and low noise level
- 2 x built in USB ports
- 1x 15-amp outlet
- Spark arrestor
- DC breaker
| Model # | R2000iS-6 |
| Brand | RATO |
| Shipping Weight | 17.0000kg |
| Type | Generator |
| Weight | 17 kg |
| Bore x Stroke | 48.6 x 43mm |
| Max Power | 2.0 kW |
| Fuel Tank Capacity | 4 L |
| Displacement | 79.7ml |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Dimensions | 440 x 290 x 440 mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years / 500 Hours Warranty |
| Rated Voltage | 230v |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Full Load Continuous Running Time | 3.1 hours |
| 1/2 Load Continuous Running Time | 4.5 hours |
| Noise (7m) | 60dB |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
