Lightweight and tough professional bar for Stihl saws. The sprocket nose design ensures smooth chain operation and enhanced productivity during long shifts.
Compatibility: Suits Stihl 030, 031, 032, 034, 036, 038, 041, 044, 045, 046, 048, 056, 064, 066, MS290, MS310, MS340, MS360, MS361, MS390, MS440, MS441, MS460, MS500i, MS640, MS650, and MS660.
Compatibility: Suits Stihl 030, 031, 032, 034, 036, 038, 041, 044, 045, 046, 048, 056, 064, 066, MS290, MS310, MS340, MS360, MS361, MS390, MS440, MS441, MS460, MS500i, MS640, MS650, and MS660.
| Model # | 208FK4 |
| Brand | Tsumura |
| Type | Chainsaw Bar |
| Bar Type | Lightweight Sprocket Nose |
| Bar Length | 20" |
| Gauge | .063" |
| Pitch | 3/8" |
| Oregon Mount | D025 |
| Mount Pattern | SN/31/D025 |
| To Suit Brands | Stihl |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
