Unleash your inner explorer with the Greenworks 60V 26" VENTURE Fat Tyre Electric Mountain Bike, exclusively at The Grit. Engineered to conquer, this robust e-bike is your ultimate companion for dominating any terrain on your property or private trails. Its formidable 60-volt power system works in harmony with aggressive 26-inch fat tyres, designed to effortlessly grip and glide over everything from loose gravel to challenging muddy tracks. Experience unparalleled stability and traction as you push boundaries and discover new horizons. The VENTURE promises an exhilarating ride, delivering the performance you need to tackle every adventure with confidence. Please note, this powerful machine is intended strictly for off-road and private use only.
| Model # | 7403907AU |
| Brand | Greenworks |
| Type | Electric Mountain Bike |
| Power Source | Battery |
| Weight | 35kg (w/out battery) |
| Voltage | 60V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Max Speed | 32 km/h |
| Rated Power | 500 W |
| Battery Included | No |
| Model Number | OVB916 |
| Wheel Size | 26”x 4.0” Fat Tire |
| Max Range | 30 km |
| Platform | 60V 8.0Ah |
| Max Motor Power | 750 W |
| Pedal Assist | Yes |
| Gearset | Shimano 7 Speed |
| Brakes | Dual Disc |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
