Tackle unruly edges and perfect your garden with the Greenworks 60V 40cm Pro Brushless String Trimmer 6.0Ah Kit (2109007AU-Kit-6), available now at The Grit. This powerful cordless trimmer delivers robust performance without the fuss of petrol, yet remains surprisingly compact and lightweight for comfortable handling. Experience instant starts at the squeeze of a trigger, and tailor your trimming with a responsive variable speed trigger and an easily adjustable handle for optimal comfort. The innovative Load N’ Go trimmer head is a game-changer, allowing you to reload line in mere seconds without any disassembly. Spend less time on maintenance and more time enjoying a pristine yard with this high-performance tool.
In the Package
- 1x 60V 40cm Brushless Multi-Tool String Trimmer (SKU: 2109007AU)
- 1x 60V 6A Fast Charger (SKU: 2936107AU)
- 1x 60V 6Ah Battery (SKU: 2935907AU)
| Model # | 2109007AU-Kit-6 |
| Brand | Greenworks |
| Type | String Trimmer |
| Power Source | Battery |
| Voltage | 60V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Cutting Width | 40cm |
| Battery Included | Yes |
| Line Diameter | 2.4mm twisted |
| Motor | Brushless |
| Vibration Level | < 7.5m/s2 |
| Line Feeding System | Load N' Go bump head |
| Dual Line | Yes |
| Runtime (4.0ah) | < 49 minutes |
| Weight (skin Only) | 3.85kg |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
