Achieve a perfectly manicured lawn with the Greenworks 60V 43cm Cordless Battery Push Lawn Mower from The Grit. Engineered for exceptional manoeuvrability and long-lasting performance, its lightweight construction makes navigating tight spaces and uneven terrain a breeze. The intelligent brushless motor technology delivers double the torque and power for superior cutting, ensuring longer runtimes and quieter operation, alongside an extended motor life. This versatile mower includes a 4.0Ah battery and a 6A charger, allowing you to effortlessly cut up to 1000 square metres on a single charge. Enjoy the convenience of an easy push-button start, precise blade activation levers, and a durable, lightweight polycarbonate deck. With easy-fold handles and an integrated carry handle, storage and transport are simple, complemented by 18cm front and 20cm rear wheels for smooth navigation across your yard.
In the Package
- 1x 60V 43cm Brushless Push Lawn Mower
- 1x 60V 6A Fast Charger (SKU: 2936107AU)
- 1x 60V 4Ah Battery (SKU: 2935807AU)
| Model # | LM170600 |
| Brand | Greenworks |
| Type | Lawn Mower |
| Power Source | Battery |
| Voltage | 60V |
| Cutting Width | 43cm/17" |
| Battery Included | Yes |
| Motor | Brushless |
| Mulching | Yes |
| Foldable Handlebar | Yes |
| Deck Material | Lightweight polycarbonate |
| Cutting Heights | 6 |
| Drive System | Push |
| Runtime (4.0ah) | < 30 minutes |
| Name | Greenworks 60V 43cm Brushless Push Lawn Mower 4Ah Battery Kit |
| Name | LM170600 |
Calculate Shipping
Standard Shipping - FREE
REVIEWS
Be The First To Review This Product!
Help other The Grit users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
